Wyzwania Bociana Teodora - podsumowanie grupy maluszków

WYZWANIA BOCIANA TEODORA – sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego – Przedszkole w Dankowicach

Maluszki z grupy I oraz IX z Przedszkola Publicznego w Dankowicach już od września przystąpiły do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora”. Głównym bohaterem akcji jest Teodor – bocian, który wie, jak ważny jest wszechstronny rozwój naszych przedszkolaków i spieszy z pomocą, aby przekazać dzieciom wartości ważne w codziennym życiu. Mobilizuje dzieci do podjęcia działań, zdobywania nowych umiejętności i kreatywnego działania.

Bocian Teodor zachęca do wykonywania różnych ciekawych zadań, których wykonanie gwarantuje zdobycie odznaki: zdrowy osiłek, przyjaciel przyrody, antynudek, pomocna dłoń, kochające serce, artystyczna dusza oraz kuchcikowy mistrz.

Pierwszym zadaniem, z jakim zmierzyły się dzieci było wykonanie laurki dla bliskiej osoby, w celu okazania swoich pozytywnych uczuć i emocji. Rozmawialiśmy również o tym, że miłość w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna. Zdobyliśmy w ten sposób odznakę KOCHAJĄCE SERCE.

Kolejną z odznak zdobyliśmy wykonując piękne kartki świąteczne dla podopiecznych Dziennego Domu Senior + w Czechowicach – Dziedzicach. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem tworzyły niepowtarzalne kartki, które wzbudziły uśmiech na twarzach pensjonariuszy. Dzięki temu odznaka POMOCNA DŁOŃ została przyznana przez Teodora.

Nie tracąc zapału przystąpiliśmy do kolejnego wyzwania zdobywając odznakę KUCHCIKOWY MISTRZ. W lutym świętowaliśmy Dzień Pizzy i wraz z Teodorem przygotowaliśmy wspaniałe pizze, które dzieciaki spałaszowały ze smakiem!

Czwarte zadanie okazało się bardzo twórcze. Cały tydzień bawiliśmy się kolorami, farbami i innymi ciekawymi materiałami plastycznymi, aby w końcu stworzyć jedyny i niepowtarzalny portret Bociana Teodora. Do jego stworzenia użyliśmy barwionego czerwonego ryżu oraz mielonej czarnuszki, a także wykonaliśmy portret wyklejony kulkami z bibuły. I tak odznaka ARTYSTYCZNA DUSZA wpadła do naszych rąk!

Gdy nadeszła długo oczekiwana wiosna postanowiliśmy zrobić coś dla przyrody. Bocian Teodor z miłą chęcią wręczył dzieciom odznakę PRZYJACIELA PRZYRODY, którą zdobyliśmy poprzez założenie zielonej hodowli w naszych salach. Na przedszkolnych parapetach nie zabrakło owsa, szczypioru, cebuli, fasoli, rzeżuchy, ziemniaka a nawet koperku.

Zbliżając się do końca realizowanych wyzwań maluszki miały za zadanie wymyślić sposób na nudę. Nie jest to prosta sprawa, nie tak łatwo o dobry pomysł. Realizując tematykę związaną z teatrem dzieci zainspirowane zajęciami wykonały piękne kukiełki do zabawy z drewnianych łyżek oraz widelców. I nuda nie była już nam straszna, a odznaka ANTYNUDKA została przyznana.

Ostatnią ze sprawności, jakie Bocian Teodor dla nas przygotował była odznaka ZDROWY OSIŁEK. W myśl zasady, że sport to zdrowie urządziliśmy wspaniałe zawody sportowe, podczas których dzieci mogły poczuć ducha zdrowej rywalizacji, wzajemnie się dopingować i wspierać przy pokonywaniu stawianych przed nimi działań. Zabawa była świetna a Bocian Teodor z całego serca podziękował dzieciom za realizację wszystkich wyzwań!

My również dziękujemy Teodorze za wspaniałe pomysły i miło spędzony czas!

Wioletta Wróbel

Magdalena Klimala