Wycieczka do Chlebowej Chaty - oddziały w Starej Wsi

12 maja dzieci z grup V i VI udały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Brennej. W przytulnej izbie, przy piecu opalanym drewnem, mieliśmy okazje wysłuchać jak wyglądało dawniej zwykłe życie – czym oświetlano dom, jak wyglądał prysznic i ile przysługiwało wody do kąpieli, aż wreszcie jak pomieścić wszystkie dzieci do spania w niewielkiej izbie. Odwiedziny w Chacie były okazją do zapoznania się ze zbożami i ich zastosowaniem oraz z maszynami stosowanymi dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Dzieci poznały drogę “od ziarenka do bochenka”, samodzielnie formowały podpłomyki, które po upieczeniu zjadły z masłem, miodem lub ze smalcem, popijając kawą zbożową. Na koniec odwiedziliśmy zagrodę, w której mogliśmy karmić kozy i barany. Po zjedzeniu pysznej zupki udaliśmy się w drogę powrotną do przedszkola. Wyjazd do Chlebowej Chaty był wspaniałą przygodą, podczas której uśmiech nie schodził z twarzy dzieci.

Justyna Wilczek

Katarzyna Waluszek - Winkler