„Kulinarna przygoda przedszkolaków” – realizacja innowacji pedagogicznej

Innowacja „Kulinarna przygoda przedszkolaków” opracowana została z myślą o propagowaniu zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci w wieku przedszkolnym, a także zachęcania ich do poznawania nowych smaków. Celem niniejszej innowacji jest ukazanie dzieciom, że zdrowe nie znaczy nudne, że zdrowe znaczy smaczne. W ramach działań innowacyjnych dzieci uczestniczą w zajęciach kulinarnych, a także biorą udział w zajęciach edukacyjnych na temat zasad zdrowego odżywiania, kulturalnego zachowania się przy stole, bezpiecznego użytkowania sprzętów kuchennych. Przedszkolaki zdobywają nowe doświadczenia za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku. Mają okazję zgodnie współdziałać z innymi, zdobywać umiejętności przydatne w codziennym życiu i osiągać sukcesy kulinarne. Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi wykonały sok z jabłka, surówkę z marchewki, pizzę, a także zaprawiły kompoty. Przedszkolaki poznały również ciekawostki na temat warunków wzrostu i odmian dyni, uczestniczyły w przygotowaniu zupy dyniowej. Młodsze grupy upiekły babeczki, które własnoręcznie udekorowały, a także wykonały sałatkę owocową. Wszystko smakowało wyśmienicie, dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne pyszne zajęcia!

Ewelina Sztafińska

Agnieszka Kędzior